16. hafta
Artık bebeğinizin cinsiyeti rahatlıkla ayırt edilebilir

Sizde olan değişimler
Bebeğiniz büyüdükçe sizin rahminiz de büyüyecektir. 6 haftalık bir gebelikte 140 gram olan rahminiz şimdi 250 gram kadardır ve rahim göbeğin 7,5-10 cm altında hissedilebilir. Amnios suyu artmaya devam eder. Bu haftadan sonra, birden çok gebelik yaşamışsanız daha erken olmak üzere, halk arasında "canlanma" denilen bağırsakta gaz veya karında kas seğirmesi gibi çocuk hareketlerini hissedebilirsiniz. Artık rahim büyüyerek, legen (pelvis) kemiği çukurluğundan, bağırsakların dolaştığı karın boşluğuna doğru yer değiştirdiğinden idrar torbası (mesane) üzerindeki basınç azalarak ilk haftalarda görülen sık idrara çıkma düzelmeye başlar. Bu haftadan sonra göğüs kafesinin altında veya midede yanmalar olabilir. Bunlar mide içerisindeki asitin gevşemiş olan yemek borusuna doğru geriye doğru kaçarak tahriş etmesine bağlıdır.

Damarlarınızdaki toplam kan miktarı tüm gebelik boyunca, gebelik öncesine göre %40-50 oranında artar. Bu artış gebeliğin en erken dönemlerinde başlar ve 16. haftada hızlanır. Kan miktarının bu kadar artmış olması burun tıkanıklığı ve burun kanaması gibi belirtilere neden olabilir. Artan kan hacmi büyüyen bebeğinizin ihtiyaçlarının karşılanması açısından önemlidir. Bu nedenle kalbiniz daha çok çalışır.

Bebeğin hareketlerini hissetmiyorsanız, üzülmeyin!
Zira fetal hareketler kadından kadına değişen zamanlarda 16-20. haftalarda hissedilir ve bir bebek diğerinden daha fazla aktif olabilir ve daha fazla hareket yapabilir. Ayrıca bebeğin boyu ve sayıları ne kadar fazla ise hareketleri o kadar çok hissedilir.

Mide yanmalarınız oluyorsa
Öncelikle az az ve sık, küçük öğünler halinde yiyip içmelisiniz. Yemeklerden (özellikle akşam) sonra 1-2 saat oturur pozisyonda bekleyerek yiyeceklerin mideyi terketmesinden sonra yatarak yemek borusuna doğru, geri kaçmayı önleyebilirsiniz. Eğer bu yöntem başarılı olmazsa doktorunuza danışarak anti asit tablet veya şuruplar da kullanılabilir.

Bebeğinizde olan değişimler
Bebeğinizde olan değişimler Baş - popo uzunluğu 10.75 – 11.5 cm, ağırlığı 140 gr kadardır. Ayak ve el tırnaklar tam olarak oluşmuştur. Başta ince kıllar ve tüyler (lanugo) daha da belirginleşmiştir. Sinir sistemi gelişimi büyük ölçüde tamamlanmıştır. Sinir uyarıları ve bunlara kasların yanıtı sonucu art arda ince el, kol, bacak, vücut hareketleri görülür. Hareketler daha koordinelidir. Özel bir stetoskopla bebek kalp sesleri duyulabilir.

Gözler birbirlerine yaklaşır, yüz öne doğru çıkar. Yüz kasları geliştiğinden göz kırpma, kaş çatma hareketleri belirginleşir. Ultrasonografi ile emme hareketi gözlenebilir. Artık cinsiyet rahatlıkla ayırt edilebilir haldedir.


Arkadaşıma Gönder Yazdır Önceki Sayfa Başa Dön